Šta poneti na putovanje – 5 stvari koje su must, kako odabrati kofer, kako se spakovati
Jedan od večitih problema koji većina putnika ima je šta poneti na putovanje i kako sve staviti u 10 kg ručnog prtljaga koje vam inače low cost kompanije dozvoljavaju.
Često kada se pakujem izvadim 10 majica, 10 šorceva, 5 džempera, 5 dukseva…, a za džeparac spremim 100 evra.
Onda nakon par sati obično prepolovim garderobu a udvostručim budžet. Pare ipak nisu kabaste, jel tako?
Pasoš i pare – Para nema, pare nisu problem. E pa sad. Na stranu sva priča o putovanjima po svetu besplatno, to je samo za one najekstremnije. Ja obično planiram 20-30 evra dnevno za budžet kad putujem negdje.
Pare uvek držim u nekom posebnom džepu sa rajsferšlusom, a obično nosim pola u kešu, a pola na Raiffeisen mastercard kartici, sa kojom bez problema mogu da plaćam u gotovo svakom mestu na planeti, a provizije za skidanje novca sa drugih bankomata u inostranstvu nisu velike. (Jako je bitno da znaš koliko novca će ti banka uzeti za podizanje novca u toj zemlji, kao i da li njena kartica tamo radi. Putujući, čuo sam mnogo priča o tome kako su ljudima naplaćivane brutalne provizije, da bi to tek saznali kad bi došli nazad kući.)
Pasoš držim uvek odmah uz sebe i nikad ga ne nosim po gradu dok sam na nekoj destinaciji, već ga obično ostavim u sobi gde boravim. Kod sebe uvek imam ličnu kartu samo. Znam da svi govore da mi lična ne znači puno tu negde u inostranstvu, ali mi još manje znači ako negde uspem da izgubim pasoš ili mi ga neko izdžepari.
Dobra kamera i punjač – Uvek se trudim da napravim dobre snimke sa putovanja, jer mi je to najbolji suvenir koji mogu dobiti. Uživam da nekada vraćam stare slika sa nekih putovanja. Neverovatno je kako samo gledanje slika budi neku sreću u čoveku.
Za kameru i telefon, imam jedan poseban džep u kojem nosim punjače.
Dobra muzika i knjiga (ne knjige) – Nikada ne idem na put bez ovo dvoje.
Osiguranje za put – ne mogu naglasiti koliko je osiguranje bitno na putovanjima. Sam sam to osjetio 2013. godine u Pargi, kad sam zaglavio na infuziji. Ljudi, osiguranje je sitan izdatak, a čuva glavu kao ništa. Ja svoje uzimam u Wiener osiguravajućoj kući.
Powerbank – Koliko puta mi je samo spasio život. Nerijetko mi se zna desiti da slušam muziku satima na telefonu, te mi se isprazni baterija. A na telefonu svi kontakti i brojevi koji mi trebaju da nađem hosta na Couchsurfingu.
Zato, powerbank i mirna glava.
Cena ovih stvari više nije kao nekada, a za 20-tak evra, možeš uzeti sasvim solidan da ti izdrži za putovanje.
Kako odabrati kofer za putovanje?
Kad birate kofer možda je bolje da uzmete onaj na točkiće ako imate, čisto da vam bude lakše gurati isti, jer se može desiti da dugo tražite vaš smještaj. Trudite se da na tom istom koferu uvijek imate nešto prepoznatljivo, nešto što će je odvajati od drugih na traci. Ja koristim ovog luggage tag, što mi je moj prijatelj Milan donio sa Kipra.
Iznenadili biste se koliko je nekada teško prepoznati svoj kofer u masi kofera koji budu izlazili sa trake.
Koferi živih boja pomažu.
Na leđima uvijek imam ranac u kojem čuvam one 4 stvari koje sam napisao gore. Njih uvijek želim imati što bliže sebi.
Ako letite sa niskotarifnim kompanijama, obratite pažnju na veličinu ranca koju možete da unesete u avionu, jer su te veličine često manje od onih na običnim letovima (obično 55cm x 40cm x 20cm). Mnogo puta ljudi neće provjeriti koje veličine su dozvoljene, a onda će biti prisljeni da plate pozamašno samo da unesu taj ranac u avion.
Savet
Uslikajte svoj kofer pre puta za ne daj bože. Ukoliko kojim slučajem kofer ne stigne na destinaciju, tražiće od vas da ga opišete. Jednostavno im pokažite fotku.
Ovako.
