MEĐUNARODNI DAN NULTOG OTPADA – ZERO WASTE DAY

Savremeno upravljanje otpadom čini sve što može da obezbedi efikasno korišćenje vrednih sirovina i energije. Manje otpada je dobro za životnu sredinu, štiti ljude i štedi resurse.
Prevencija ne podrazumeva samo mere preduzete da bi se smanjila količina nastalog otpada, uključujući ponovnu upotrebu proizvoda ili produženje životnog veka proizvoda, već i mere preduzete za smanjenje štetnih uticaja otpada na životnu sredinu i zdravlje ljudi i izbegavanje štetnih proizvoda:
1.Izbegavanje otpada,
2.ponovna upotreba,
3.reciklaža,
4.iskorišćenje
5.odlaganje otpada–
upravljanje otpadom funkcioniše po ovim principima.
Izvor . European Commission
Otpad mozemo podeliti :
Prema toksičnosti, otpad se deli na :
Prema mestu nastanka, otpad se deli na :
1.komunalni otpad (kućni otpad);
2.komercijalni otpad;
3.industrijski otpad.
Komunalni otpad je otpad iz domaćinstava (kućni otpad), kao i drugi otpad koji je zbog svoje prirode ili sastava sličan otpadu iz domaćinstva.
Komercijalni otpad je otpad koji nastaje u privrednim subjektima, institucijama i drugim organizacijama, koje se u celini ili delimično bave trgovinom, uslugama, kancelarijskim poslovima, sportom, rekreacijom ili zabavom, osim otpada iz domaćinstva i industrijskog otpada.
Industrijski otpad je otpad iz bilo koje industrije ili sa lokacije na kojoj se nalazi industrija, osim jalovine i pratećih mineralnih sirovina iz rudnika i kamenoloma.
Na samom kraju je neophodno istaći da je sprečavanje otpada najpoželjna opcija, a slanje otpada na deponiju bi trebalo da bude poslednje rešenje.
Izvor: Bojana Bogojević, Pravo i korporativno upravljanje