Otkriveni ostaci nekropole antičkog Naisusa
Kako je za „Politiku" objasnila Nadežda Gavrilović Vitas, naučni savetnik Arheološkog instituta u Beogradu, koja je angažovana na ovom nalazištu, radi se o paganskoj i ranohrišćanskoj nekropoli, s različitim oblicima sahranjivanja u periodu od 4. do 6. veka nove ere.
– Tokom prethodnih 90 godina istraživanja, otkriveno je više od 300 grobova slobodnog ukopa, 65 zidanih grobnica i što je naročito značajno, šest ranohrišćanskih bazilika. Najstarija je iz perioda rimskog cara Konstantina Velikog, rođenog u Nišu. Nekropola u Jagodin mali organizovana je i dugo održavana kao pravi „grad mrtvih". To je podrazumevalo uređena grobna mesta, i ulice i staze između njih – kaže Nadežda Gavrilović Vitas.
Kako ističe, vredno otkriće je i da su u to doba, pre više od 1.500 godina, postojale razvijene zanatske delatnosti u službi zidanja i oslikavanja unutrašnjosti porodičnih grobnica. Na lokalitetu Jagodin mala pronađene su četiri grobnice ukrašene freskoslikarstvom, predstavama i detaljima Hristovog monograma, apostola Svetog Petra i Svetoga Pavla, kao i ranohrišćanskim motivima. Pronađen je i luksuzni nakit, pojasne garniture, staklene posude i mnogo toga što, prema rečima naše sagovornice, potvrđuje da je Naisus u periodu kasne antike imao razvijen ekonomski život.
